Moja rehabilitacja po mastektomii i wyciętych węzłach chłonnych 😊

Przy wyjściu ze szpitala otrzymam skierowanie na 10 zabiegów w ramach NFZ z adnotacją PILNE !  W pakiet ten wchodzą ćwiczenia, masaż i drenaż limfatyczny. Udałam się do miejscowej placówki. Tam usłyszałam, że w tym roku nie ma miejsc. Zapisali sobie numer do mnie, jak się coś zwolni, zadzwonią. Nie ma znaczenia że pilne, że nie mogę czekać…

Pisałam już czego nie mogę po operacji, po wycięciu węzłów tutaj. Rehabilitacja ręki i stanu po operacji jest dla mnie bardzo ważna. Usunięto mi całą pierś oraz 9 węzłów chłonnych. Obecnie, 4 tygodnie po, nie jestem jeszcze w stanie wyprostować ręki. Podnoszę do góry, ale ugiętą. Jest tak dlatego, że rana cały czas ciągnie i boli. Bolą mięśnie przecięte, boli rana, boli pacha i czasami ręka. Ale jak powiedział lekarz, dobrze że boli, bo się zrasta. 😊 Ból nie jest uciążliwy, zwyczajnie czuć, że coś było tam robione. Po operacji zaczęłam się jeszcze bardziej garbić. Robiłam to bez kontroli, przy pełnym wyproście ciągną szwy. Zwyczajnie zaczęłam poruszać się w pozycji przeciwbólowej. Zauważyłam też, że zmieniam postawę ciała i jednak przechylam się na lewą, zdrową stronę. Zgodnie z zaleceniem lekarza muszę pomyśleć nad zakupem protezy piersi.

Nie czekając na telefon z przychodni zaczęłam szukać rehabilitacji na własną rękę. Obecnie, od 2 tygodni, jestem rehabilitowana przez Sarę. Sara jest fizjoterapeutką. Pracuje na co dzień z kobietami takimi jak ja, po operacji, ale w innej placówce w Poznaniu. Jak ważny jest odpowiedni drenaż i masaż poczułam już przy pierwszych zabiegach.

Jak ważna jest moja rehabilitacja według Sary.

W okresie rehabilitacji po mastektomii drenaż limfatyczny, czyli masaż pozwalający odprowadzić chłonkę do najbliższych węzłów chłonnych jest nieodłącznym elementem w celu zapobiegania wystąpieniu obrzęków limfatycznych w obszarze najbardziej na to narażonym, czyli po stronie kończyny górnej operowanej. Samo usuniecie piersi nie jest najważniejsze. Uwagę należy zwrócić na to, ile węzłów zostało usuniętych. Jeżeli więcej niż cztery, drenaż limfatyczny jest konieczny. Obrzęk u każdego będzie objawiał się w inny sposób i w innym czasie. Nie należy dać się zwieść, że jeżeli obrzęk nie pojawił się po dwóch tygodniach po operacji, to nie pojawi się już nigdy. Często podczas domowych czynności zapominamy o tym, że jedna z naszych rąk potrzebuje specjalnych względów. Drenaż limfatyczny pozwala zapobiegać wystąpieniu obrzęków, ułatwia przepływ chłonki i daje uczucie ze ręka jest lżejsza. Codzienne wykonywanie drenażu zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęku w przyszłości.

Kolejnym z elementów rekonwalescencji po operacji mastektomii jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń mających na celu mobilizacje blizny, a co za tym idzie, uruchomienie klatki piersiowej do pracy. Po operacji usunięcia piersi często na klatce piersiowej pozostawiona jest duża blizna, która jeśli nie zostanie odpowiednio rozpracowana, zacznie się przyklejać do żeber. Spowoduje to ograniczenie ruchomości klatki piersiowej oraz całej kończyny górnej po stronie operowanej. Praca z blizną to bardzo ważny element rehabilitacji, ponieważ pozwala on na swobodna prace mięśni w obrębie klatki piersiowej i tym samym pełne i swobodne ruchy ręki bez uczucia „ciągnięcia”. Zaniedbywanie blizny spowoduje, że stanie się ona sztywna i nie ruchoma, co doprowadzi do ograniczenia zakresu ruchu i czynności dnia codziennego mogą okazać się nie do wykonania. Prace z blizną można rozpocząć około 6 tygodni po operacji, po zdjęciu wszystkich szwów. Jednak blizna to nie wszystko, należy zadbać również o mięśnie klatki piersiowej iręki. Sumienna praca nad rozciąganiem wspomnianych okolic pozwoli wrócić do pełnej sprawności, ułatwi późniejsze wzmacnianie osłabionych okolic i nie będzie ograniczała zakresu najprostszych ruchów.

bst

Zakupiłam też odpowiedni sprzęt pomagający w rehabilitacji:

  1. Klin przeciwobrzękowy dla kobiet po mastektomii. Do wyboru miałam 3 rozmiary, dla mnie odpowiedni był najmniejszy. Niestety wybór kolorystyczny jest straszny.. 😊 Należy go używać zawsze, kiedy tylko to możliwe. Ułatwia odpływ i gromadzenie się chłonki. Jak powiedział lekarz, jest to poduszka której będziemy używać do końca życia. U mnie jest używana zazwyczaj podczas zasypiania, ale zauważyłam że bardzo szybko znika z mojego łóżka 😊
  2. Laska gimnastyczna i taśma do rehabilitacji – konieczne do wykonywania codziennych ćwiczeń. Taśma do wyboru w 3 oporach. Ja wybrałam średni.

Dziewczyny i Panie które jesteście po podobnej operacji – nie olewajcie ćwiczeń, drenażu czy masażu. Sama widzę po sobie jaka jest teraz różnica w działaniu tej ręki. Porównuję ją do stanu sprzed operacji i już nie mogę się doczekać aż będzie w pełni sprawna. Wszystkie te zabiegi i ćwiczenia bardzo mi pomagają. Już zaczynam więcej i wyżej unosić rękę. Sam masaż czy odpowiednie ćwiczenia powodują, że mniej boli, że mam większy zakres ruchu.

W końcu też lekarz dał mi zielone światło i mogłam wrócić do ćwiczeń. Ćwiczę pod okiem Ani – również fizjoterapeutki i trenerki. Ustala plan treningowy do moich możliwości. Obecnie pracujemy nad brzuchem, udami i pośladkami.

Mogę też już biegać, trochę – jak to powiedział lekarz. Korzystam ile mogę i ile mam siły. A widzę że z tą siłą nie jest tak źle, pomogło bieganie, truchtanie i spacery, które stosowałam dużo i często podczas całej choroby. Jestem chyba uzależniona od wysiłku fizycznego 😊

Trening mam 2 razy w tygodniu, rehabilitację z Sarą – 3 razy, do tego bieganie, praca, dom, itp. itd.. Lubię to swoje zabiegane życie 😊

Sprawdź również

4 komentarze

  1. Aniu, dobrze, że tak solidnie podchodzisz do rehabilitacji. W praktyce to ciągły trening, który umożliwi powrót do zdrowia. Całe szczęście, że jesteś ” zabieganym sportowcem „.
    Nie wszyscy mają tyle silnej woli i samodyscypliny aby systematycznie ćwiczyć. Dobrze, że opisujesz jak ćwiczysz i jak dzięki temu wracasz do formy Szkoda, że nasza służba zdrowia oferuje rehabilitację na zasadzie ” musztarda po obiedzie „. Czy możesz opisać jakie są koszty takich indywidualnych działań rehabilitacyjnych ?
    Fajne są Twoje wpisy o działaniach kulinarnych Proszę pisz jak najwięcej o zdrowej diecie.

    1. Koszty są dostosowywane do obecnego stanu rehabilitacji 😉 To w jaki sposób ja pracuje nad ręką i blizną jest już widoczne przy porównaniu z koleżanką po takiej samej operacji, która nie korzysta z zabiegów. Moja blizna jest ruchoma i nie zrasta się z żebrami. Jej jest twarda i sztywna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *