Rodzaje nowotworów

Choroby onkologiczne – rodzaje nowotworów, które powinieneś znać i stosować profilaktykę nowotworową

Rodzaje nowotworów można podzielić ze względu na lokalizację guza, jego wielkość, przyczynę powstania itp. Na rozwój procesu nowotworowego w organizmie mogą wpływać różne czynniki. Od niewłaściwego odżywiania po dziedziczność genetyczną. Wszystkie rodzaje nowotworów wymagają określonego schematu leczenia, aby można było prowadzić normalne życie.

Typy nowotworów charakteryzują się różnicami w budowie komórkowej guza, dynamice rozwoju i stopniu przeżywalności w trakcie leczenia.

Choroby onkologiczne mogą występować we wszystkich układach i narządach organizmu. Klasyfikacja typów nowotworów zależy od umiejscowienia guza i wielu innych czynników. Na przykład rak może rozwinąć się w przewodzie pokarmowym, układzie moczowo-płciowym, górnych drogach oddechowych i klatce piersiowej, skórze, szkielecie i tkankach miękkich, układzie krwionośnym i limfatycznym, mózgu i rdzeniu kręgowym. Rak jest aktywnym, postępującym patologicznym rozrostem nietypowych komórek, które zastępują prawidłową tkankę.

Wiele nowotworów można łatwo zdiagnozować we wczesnym stadium, co pozwala na skuteczną i efektywną walkę z rakiem. W okresie utajonym, kiedy u pacjenta nie pojawiły się jeszcze objawy i oznaki choroby nowotworowej, ale komórki nowotworowe już się namnażają, wykrywa się formę i typ nowotworu.

Wszystkie rodzaje nowotworów dają objawy zależne od umiejscowienia guza i jego stadium. W miejscu wzrostu nowotworu występują zespoły bólowe, a także pogorszenie ogólnego stanu organizmu, nieznaczny wzrost temperatury i spadek apetytu. Ważnym warunkiem skutecznego leczenia jest wykrycie choroby we wczesnym stadium, kiedy komórki nowotworowe nie przedostały się jeszcze do krwi lub układu limfatycznego.

Nowotwór
Źródło: Pixabay

Etapy progresji chorób onkologicznych

W zależności od stopnia zaawansowania choroby nowotwór dzieli się na etapy. W pierwszym stadium guz jest mały i ograniczony do jednego narządu. Drugie stadium różni się od pierwszego tym, że guz zwiększa swoje rozmiary. W trzecim stadium następuje inwazja komórek nowotworowych do pobliskich tkanek i chłonki, a w czwartym stadium następuje aktywny, postępujący rozwój guza i przerzuty do odległych narządów.

Wszystkie typy nowotworów klasyfikuje się według ujednoliconego systemu pomiaru procesów patologicznych w organizmie, co pozwala na porównywanie wartości dla ośrodków onkologicznych na całym świecie. Alfabetyczne i numeryczne oznaczenie stadiów choroby nowotworowej jest zgodne z międzynarodowym systemem klasyfikacji klinicznej nowotworów. Ma oznaczenie niezależne od rodzaju nowotworu. Istnieją trzy kryteria określania wartości. Wielkość nowotworu, przerzuty do węzłów chłonnych oraz obecność przerzutów do innych narządów.

Czym dokładnie są przerzuty?

Przerzuty to przemieszczanie się komórek nowotworowych w organizmie, które tworzą nowe ogniska w innych narządach. Rodzaj nowotworu nie ma wpływu na możliwość wystąpienia mnogich guzów. Przerzuty rozwijają się w trzech głównych etapach:

  • Inwazja — przeniesienie komórek chorobotwórczych do naczyń krwionośnych;
  • Przepływ tych komórek przez krew, limfę i płyny ustrojowe,
  • Implantacja — wszczepienie komórek nowotworowych i utworzenie wtórnego ogniska nowotworu.

Diagnostyka za pomocą tomografii komputerowej pozwala wykryć rodzaj nowotworu i tworzenie się przerzutów w organizmie oraz wybrać skuteczne leczenie, które poprawi obraz choroby.

Rodzaje chorób onkologicznych

Typy nowotworów określa się na podstawie wielu czynników. Choroba nowotworowa jest klasyfikowana według kilku kryteriów:

  • W zależności od umiejscowienia nowotworu;
  • W zależności od rodzaju tkanki, w której rozwijają się komórki nowotworowe;
  • Przez strukturę komórek nowotworowych;
  • Dzięki zasadzie podziału;
  • Ze względu na złożoność rozwoju.

Rodzaje nowotworów dzieli się w zależności od umiejscowienia guza. Oznacza to narząd lub układ, w którym się rozwija.

Rodzaje nowotworów dzieli się także ze względu na rodzaj tkanki. Komórki nowotworowe są aktywne w tkance mięśniowej, nabłonkowej, kostnej, naczyniowej, nerwowej i łącznej. Rozwój nowotworu złośliwego w kilku rodzajach tkanek nazywany jest złożonym.

Rak piersi
Źródło: Pixabay

Rozróżnia się je w zależności od struktury komórek nowotworowych:

  • Rak — nowotwór w nabłonku;
  • Białaczka — proces nowotworowy rozwijający się w układzie krwiotwórczym;
  • Czerniak — nowotwór skóry;
  • Mięsak — nowotwór tkanki łącznej;
  • Chłoniak — nowotwór układu limfatycznego;
  • Glejak — nowotwór mózgu itp.

Zgodnie z zasadą podziału komórek nowotworowych wyróżnia się typy kliniczne, morfologiczne i histologiczne nowotworów.

Najczęstszymi nowotworami są gruczolakorak i rak kolczystokomórkowy. Występują one w tarczycy, trzustce, piersiach, szyjce macicy i płucach.

Czynniki ryzyka

Wszystkie rodzaje nowotworów są wywoływane w organizmie przez pewne czynniki. Rozwój nowotworów zależy głównie od stylu życia. Niezdrowa dieta składająca się z niskiej jakości produktów spożywczych o dużej zawartości substancji rakotwórczych powoduje rozwój nowotworów złośliwych. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi raka jest także nadmierne spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, a także praca w niebezpiecznych branżach i fabrykach, w których organizm gromadzi substancje toksyczne.

Na obecność komórek nowotworowych w organizmie ma również wpływ dziedziczność. Procesy patologiczne w komórkach mogą wystąpić w wyniku ich mutacji w okresie płodowym i podczas rozwoju organizmu. Na przykład niektóre nowotwory rozwijają się u noworodków wraz ze wzrostem tkanek ciała.

Złe warunki środowiskowe i wysoki poziom promieniowania są również przyczynami raka.

Diagnozowanie chorób onkologicznych

Wczesne rozpoznanie choroby umożliwia skuteczne leczenie, zwiększa szanse na wyzdrowienie i utrzymanie normalnego trybu życia pacjenta. Skuteczne leczenie jest możliwe tylko po wykryciu nowotworu i określeniu jego typu.

Diagnozowanie i leczenie rozpoczyna się od konsultacji ze specjalistą i oceny objawów choroby, po czym przepisuje się serię badań. Typ nowotworu jest określany po wykonaniu badania ultrasonograficznego i pobraniu biopsji. Kompleksowe podejście do diagnozowania choroby, uwzględniające wiek, choroby współistniejące i czynniki ryzyka, pomaga wykluczyć fałszywe objawy.

W zależności od rodzaju nowotworu wybierane są najlepsze opcje leczenia. Najskuteczniejsze metody leczenia polegają na łącznym lub całościowym podejściu do pozbycia się choroby.

Najbardziej podstawową i radykalną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. W przypadku niektórych nowotworów guz można usunąć wewnątrz narządu lub razem z nim. Jednak zabieg chirurgiczny nie zawsze jest rozwiązaniem i wybiera się inne metody leczenia.

Zapobieganie chorobom onkologicznym

Zapobieganie chorobom nowotworowym polega przede wszystkim na prowadzeniu zdrowego trybu życia. Należy unikać alkoholu, tytoniu i tłustych potraw, aktywnego trybu życia i zrelaksowanego stanu umysłu.

Rodzaje nowotworów powinny być monitorowane przez całe życie za pomocą testów przesiewowych. Ze względu na utajony przebieg nowotworu, objawy mogą pojawić się już w zaawansowanym stadium, kiedy leczenie może być nieskuteczne. Badania profilaktyczne i ostrożne podejście do niebezpiecznych objawów mogą zatem pomóc w zachowaniu zdrowia przez wiele lat, a w przypadku wystąpienia choroby, zwłaszcza po uwzględnieniu wszystkich czynników ryzyka, pozwolą na dobranie odpowiedniego leczenia dla każdego rodzaju nowotworu.

Profilaktyka nowotworu
Źródło: Pixabay

One comment

  1. Zmagałam się z rakiem. wiem, co to za okrutna choroba. Jednak wyszłam z tego i teraz pomagam innym chorym w różny sposób 🙂 Świetny artykuł, bardzo przydatny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.