Psychoonkolog

Psychoonkologia – czym jest, na czym polega, jaka jest jej rola w leczeniu nowotworów

Związek między stanem psychicznym a występowaniem chorób nowotworowych jest znany lekarzom od wieków. Stan emocjonalny, stres, przeciwności życiowe, a nawet niespełnione marzenia i oczekiwania to czynniki, które wpływają na rozwój choroby.

Psychoonkologia to nauka zajmująca się badaniem wpływu czynników psychologicznych, psychospołecznych, które mają bezpośredni wpływ na powstanie i rozwój choroby nowotworowej. A także na postępowanie w przypadku jej wystąpienia. Osoby, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, potrzebują pomocy, akceptacji swojej choroby i pozytywnego nastawienia do leczenia.

Natura jest taka, że większość patologii powstających w organizmie ma podłoże psychosomatyczne. Psychoonkologia w tym aspekcie jest kluczem, który może zmniejszyć obciążenie psychiczne związane z diagnozą pacjenta.

Onkopsycholog i jego rola w pokonywaniu raka

Na etapie rozpoznania, kiedy postawiono już diagnozę i przeprowadzono badania, trudno jest zrozumieć i zaakceptować fakt choroby nowotworowej. Wewnętrzna wytrzymałość i stabilność psychiczna mogą zawieść każdego w takiej chwili. Istotą pracy jest wsparcie psychologiczne dla osób z chorobą nowotworową. Polega na pomocy w przystosowaniu się do nowych realiów życia w świetle ich stanu zdrowia. Diagnoza ma traumatyczne skutki emocjonalne. Zadaniem psychologa onkologicznego jest zmniejszenie napięcia emocjonalnego.

Podczas spotkań z pacjentem lekarz szuka „punktów bólu”, które zapoczątkowały negatywne nastawienie do leczenia i życia. Psychoterapia pomaga zwiększyć pozytywne efekty leczenia i uchronić pacjentów przed depresją w trakcie radioterapii i chemioterapii.

Nie mają racji ci, którzy uważają, że takie podejście jest bezużyteczne w leczeniu nowotworów. Liczne badania wykazują, że każdy pacjent potrzebuje pomocy psychologicznej. W naukowej bazie danych znajduje się już wiele przypadków klinicznych potwierdzających rolę psychoonkologii w powrocie pacjentów do zdrowia.

Onkopsycholog
Źródło: Pixabay

Walka z zespołem bólowym w onkologii

Chemioterapia nie pozostaje bez wpływu na ogólny stan zdrowia. Oprócz zwalczania komórek nowotworowych działa również na zdrowe komórki. Jednym z poważnych skutków ubocznych jest ból. Ból występuje u 35-50% pacjentów we wczesnych stadiach, a następnie u 80% pacjentów w 2. i 3. stadium. Współczesna medycyna nauczyła się, jak radzić sobie z bólem. Jest to dobra cecha w pracy z pacjentami. Ważne jest, aby nie przesadzać z lekami przeciwbólowymi i narkotycznymi. Zalecane leczenie powinno polegać na stopniowym zwiększaniu dawek. Psychoonkologia umożliwia regulację bólu na poziomie emocjonalnym.

Samokontrola wymaga wysiłku, ale przepracowanie lęków jest jednym z ważnych punktów. Technika ta jest szczególnie istotna w przypadku bólu dysfunkcyjnego, kiedy nie ma bezpośredniej przyczyny, ale w rzeczywistości on istnieje. Najważniejsze to zrozumieć swój stan. Wsparcie psychologiczne dla pacjentów z chorobą nowotworową na tym etapie pozwala im pozbyć się natrętnych uczuć i odnaleźć spokój ducha, który jest im potrzebny do powrotu do zdrowia.

Stan emocjonalny i szanse na wyzdrowienie

W psychoonkologii używa się terminu „dystres” do określenia stanu, na który składają się silny lęk, złe samopoczucie, depresja i wewnętrzne lęki. Jest to etap przewlekły. Ciągły lęk może wywołać nieodwracalny proces zmian metabolicznych. Od tego momentu zaczyna się droga w dół, w kierunku rozwoju raka. Zaczyna się od osłabienia układu odpornościowego, wzrostu poziomu hormonów, kurczenia się punktów końcowych chromosomów, a następnie rozpoczyna się proces tworzenia nowotworów złośliwych.

Zmniejszenie zdolności obronnych organizmu powoduje wzrost wrażliwości na substancje rakotwórcze pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Głównym sposobem zmniejszenia stresu u pacjenta jest usunięcie nierozwiązanych urazów psychicznych. Mogą to być:

  • Konflikty interpersonalne;
  • Poczucie beznadziejności i bezradności;
  • Stan depresyjny;
  • Kryzys egzystencjalny;
  • Zaburzenia osobowości.

Dzięki pomocy psychoonkologa pacjenci z chorobą nowotworową osiągają nowy poziom stanu psychicznego, w którym perspektywa jest jasna, nastrój bardzo optymistyczny, tło emocjonalne łagodniejsze, a leczenie postrzegane w sposób pozytywny. Osoby bez przewlekłego stresu mają dwukrotnie większe szanse na wyzdrowienie.

Pomoc chorym na raka
Źródło: Pixabay

Wsparcie psychologiczne dla chorych na raka

W ośrodkach onkologicznych pracują doświadczeni onkolodzy z udanym doświadczeniem klinicznym. Profesjonalne podejście do osoby chorej na raka pozwala im skoncentrować się na leczeniu, a nie na wewnętrznych konfliktach. Na każdym etapie choroby wsparcie psychologiczne dla pacjentów z chorobą nowotworową jest sposobem na uniknięcie cierpienia psychicznego.

Dzięki temu znacznie poprawia się jakość życia i czas jego trwania. Naukowcy dowiedli, że pozytywny nastrój emocjonalny zwiększa podatność organizmu na promieniowanie i chemioterapię, zmniejszając skutki uboczne. Psychoonkologia może w jak największym stopniu wpływać na zdrowie psychiczne. Wymaga tego nie tylko sam pacjent, ale także jego bliscy. Terapia zmniejsza stres i niepokój.

Zmniejszenie wpływu radioterapii i chemioterapii na mózg

Chemioterapia jest wysoce toksyczna. Ma niepodważalny wpływ na funkcjonowanie centralnego układu nerwowego. Objawia się uczuciem zmęczenia, zaburzeniem funkcji poznawczych mózgu (zdolności postrzegania, analizowania i zapamiętywania informacji), zaburzeniami świadomości. Podobne działanie ma również radioterapia.

Mózg nie jest w stanie pracować z równym wysiłkiem i energią, aby zwalczać komórki nowotworowe, utrzymywać funkcjonowanie organizmu i dostrajać zadania poznawcze. Pomocny może być jedynie wybór łagodnych metod leczenia oraz przepisanie specjalnych leków nootropowych, immunoregulacyjnych i neuroprotekcyjnych.

Objawy depresji u pacjentów z chorobą nowotworową

Psychoonkologia pomaga w łagodzeniu objawów depresji i stresu. Jest to ważny wkład w poprawę samopoczucia osób, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową. W trakcie leczenia onkolog zawsze współpracuje z psychologiem, ponieważ terapia musi być dostosowana indywidualnie do każdego pacjenta. Depresję można rozpoznać na podstawie następujących objawów:

  • Bezsenność i zaburzony sen;
  • Utrata apetytu;
  • Uczucie zmęczenia;
  • Utrata chęci do życia;
  • Myśli samobójcze;
  • Płaczliwość, panika, niepokój;
  • Zaabsorbowanie śmiercią;
  • Zmiana masy ciała;
  • Absolutna izolacja społeczna itp.
Depresja u chorych na raka
Źródło: Pixabay

Techniki psychoonkologiczne

W psychoonkologii stosuje się różne metody leczenia, które pozwalają na uzyskanie trwałych efektów. Programy terapeutyczne różnią się podejściem do osiągania rezultatów, co pozwala na dostosowanie ich do potrzeb pacjentów. Psychoonkolog powinien być natychmiast włączony w obserwację pacjenta, gdy pojawią się u niego objawy choroby nowotworowej. Można zastosować następujące techniki:

  • Psychoterapia głębinowa;
  • Program psychoterapii Simontona;
  • Terapia z wykorzystaniem technik zasobowych;
  • Program psychoterapii poznawczej;
  • Technika wizualizacji;
  • Antystresowa terapia sztuką;
  • Hipnoza;
  • Program psychoterapii wspomagającej.

Ścieżka leczenia nowotworów jest złożona. Wymaga to wiele siły i cierpliwości, współpracy pacjenta i specjalistów. Jednak wynik będzie pozytywny. Należy nie tylko do tego dążyć, ale także w to wierzyć. Panika i stres — nie należy do nich dopuszczać na żadnym etapie choroby. Psychoonkologia to sposób na pokonanie raka na poziomie emocjonalnym, a następnie na poziomie fizycznym. Zadbaj o swoje nerwy i zdrowie.

One comment

  1. Moja znajoma korzystała z psychoonkolożki tuż po diagnozie. Bardzo pomogła jej pozbierać się i wszystko to przetrawić. W późniejszych etapach też korzystała z jej pomocy i lekarze mówią, że to przyczyniło się do tego, że tak szybko pokonała chorobę. Nastawienie jest bardzo ważne w procesie leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.